פינוי פסולת לאחר שיפוץ או בנייה

תהליך שיפוץ הבניין הגיע סוף סוף לסיומו ועכשיו נשאר רק לפנות את כל פסולת הבנייה שנותרה, אבל מי אמור לדאוג לפינוי שלה? האם זהו תפקידו של הקבלן ששיפץ או אחריות הדיירים? ולאן בכלל מפנים את הפסולת הזו? בכתבה שלפניכם נעשה לכם סדר בכל הקשור לפינוי פסולת בניין.

מי אחראי על פינוי הפסולת?

לא כולם יודעים זאת אבל פינוי פסולת צריך להיעשות בצורה מסוימת. שתי אופציות לפינוי הן:

  • להכניס בחוזה עם קבלן השיפוצים שהוא גם אחראי על הפינוי (לא מומלץ).
  • ליצור קשר עם קבלן פינוי פסולת בניין מקצועי  שיפנה את הפסולת בצורה חוקית, יעילה, בטוחה ואיכותית.

האחריות על הפסולת עצמה היא על בעלי היתר השיפוץ כלומר הדיירים ולכן הם גם אלה שיישאו באשמה במקרה שהפסולת תגיע למקום הלא נכון (כמובן שגם חברת הפינוי תישא באשמה). בדיוק מהסיבה שהאחריות לא נופלת רק על חברת הקבלן המפנה אלא גם על דורשי הפינוי, חשוב לבחור את קבלן הפסולת בקפידה, לוודא שהוא חוקי ועובד עם אתרי פינוי חוקיים. בקשו לראות מסמכים, תעודות ולקבל מספרי טלפון של אתרי הפינוי כדי לוודא שהם באמת עובדים עם הקבלן.

איזה פסולת צריך לפנות ולאן?

פסולת בניין היא כל פסולת שנוצרה בתהליכי השיפוץ או הבנייה. בישראל מדובר בדרך כלל על: בטון, ברזל, עפר, פלסטיק וכד'. את הפסולת יש לפנות אל אחד מאתרי הפינוי המפוזרים בארץ (כדאי לבדוק איזה הכי קרוב אליכם כדי לא לשלם יותר על הפינוי). באתר הפינוי הפסולת עוברת מיון לפסולת שניתן למחזר לחומרים אחרים ולפסולת שלא ניתן למחזר וצריך להטמין אותה.

מה תפקידו של קבלן הפסולת?

תפקידו של קבלן הפסולת הוא לדאוג לכך שהפסולת תגיע לאתר פינוי הפסולת. הפינוי יעשה בעזרת:

  • מכולות אשפה לאיסוף הפסולת באתר השיפוץ.
  • שרוולים לפינוי פסולת מהקומות הגבוהות.
  • משאיות, טרקטורים ובובקטים לאיסוף והובלת הפסולת.

מה יקרה לפסולת אם לא תגיע לאתרי הפינוי?

פסולת שלא מגיעה לאתרי הפסולת לא מגיעה למחזור מה שגורם לבזבוז של חומרים. בנוסף, פסולת בניין המושלכת באתרים אקראיים בפאתי ערים, יערות ושטחים פתוחים בתוך הערים גורמת לנזק לבעלי החיים, לאדמה עליה הפסולת מושלכת, למי התהום ולבני האדם.  התלקחות של פסולת זו גורמת לזיהום אוויר כבד ולהתפזרות של חומרים רעילים ומסרטנים לאוויר שכולנו נושמים. לכן חשוב מאוד לדאוג לפנות את הפסולת אך ורק לאתרי הפינוי החוקיים.

השארת תגובה