רכישת אדמה קרקעות רק בליווי מקצוע

 

מרבית האנשים קונים את ביתם כשהוא בנוי ומוכן, ישירות מן הקבלן או מיד שניה. יחד עם זאת, רבים אחרים מעדיפים לבנות את ביתם באופן עצמאי, וזה כבר מכניס אותם לתחום של אדמה קרקעות ושטחים לבנייה, וזהו תחום לא מוכר ולא פשוט להבנה. הקושי המרכזי ברכישת אדמה נובע מכך שמדובר ב"מוצר" מאוד בסיסי – שטח אדמה ריק ללא כל מבנה עליו. אדם לא מנוסה ולא מקצועי ישפוט את אותו השטח בהתאם למיקומו מן הסתם, כשהוא יחפש תמיד את השטח בשטח הגאוגרפי בו הוא רוצה לבנות את ביתו, וכמובן על פי האסתטיקה הראשונית שלו. כך למשל, שטח פרא מלא בצמחייה יבשה או בפסולת שהצטברה בו לאורך השנים, יכול להיראות כמו שטח זול יותר מאשר שטח מיושר, מעובד ונקי עליו יהיה מוכן הקונה הבלתי מנוסה לשלם יותר. אלא שבפועל, ייתכן שהמצב הוא בדיוק הפוך, ודווקא שטח הפרא שווה הרבה יותר מאשר השטח הנקי והמעובד.

 

הטעות האסתטית שנופלים בה הקונים הבלתי מנוסים

ברכישת אדמה קרקעות ושטחים ישנם מספר פרמטרים מרכזיים שיש לבחון, ועוד שורה ארוכה של פרמטרים משניים. פרמטרים אלה קשורים למיקום, אזור גאוגרפי, קרבה לישובים סמוכים, נגישות של תשתיות, רמת פיתוח סביבתי, תכניות בנייה של הרשות המקומית והרשות הארצית באזור וכן הלאה. כל אלה משפיעים ישירות על שווי הקרקע ויכולים לשנות לחלוטין את הרושם הראשוני שנוצר במבט ראשון על הקרקע. למעשה, מרבית העסקאות הכושלות בהן קונה רוכש קרקע וכעבור זמן מה מגלה שהוא קנה אותה במחיר מופקע, נובעות בדיוק מהעניין האסתטי. מוכרים מנוסים יודעים עד כמה נושא האסתטיקה משפיע על קונים בלתי מנוסים, ועד כמה קרקע מסודרת ונקייה מאפשרת לקונים אלה לדמיין כבר את הבית שלהם מוכן. בהתאם לכך הם מציעים את הקרקע במחיר מופקע ביחס לשוויה האמיתי. בדיוק ההיפך קורה עם קרקעות מוזנחות, שרבים מן הקונים הבלתי מנוסים נוטים להימנע מהן, על אף שניתן לנקות אותן בתוך פחות מיום אחד, וליהנות משווי קרקע גבוה שאולי נמכרה במחיר מופחת בגלל מצבה.

 

ייעוץ וליווי מקצועי בחשיבות עליונה

אם זה לא מספיק, הרי שכל התחום של בחירת אדמה קרקעות ושטחים הוא תחום מורכב מאוד, שדורש בחינה של עשרות פרמטרים שאת רובם יש לחזות. לאדם מן השורה, עד כמה שינסה וישתדל, פשוט אין את הידע המקצועי הנדרש כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. בדיוק מהסיבה הזאת, חשוב תמיד לעבוד עם חברה מקצועית, שיודעת לאתר קרקעות פוטנציאליות עבור הלקוח, להעריך את שוויה ולבחון את המחיר המבוקש עבורה. כמו כן, אותן חברות יודעות ללוות את הלקוח גם לאורך תהליך המשא ומתן, ולאחר מכן בתהליכי התכנון, הבנייה והפיקוח של הנכס אותו מעוניין הלקוח להקים על גבי הקרקע.

השארת תגובה