הגבהת מעקה

 

אם יש משהו טוב שאתם יכולים לעשות עם מעקה קיים זה להגביה אותו. הגבהת מעקה היא פעולה שאפשר לבצע באמצעות הגבהת המעקה עצמו או באמצעות הפלטפורמה שעליה הוא יושב, ובכל מקרה חשוב שהגובה הסופי שלו יהיה לפחות חצי גובהו של אדם ממוצע, ובהמשך גם נסביר מדוע.

 

מה צריך להיות גובהו של מעקה?

גובה המעקה הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר בכל הקשור לבטיחות שהוא מעניק, ובמיוחד כאשר המעקה נועד להעניק הגנה מפני נפילה. כך למשל, במעקה למרפסת חשוב פרמטר הגובה יותר מאשר במעקה למדרגות, אך גם במעקה למדרגות ישנה חשיבות רבה לגובה בכל הקשור לבטיחות. מן הסתם, אפשר להעריך שככל שהמעקה יהיה גבוה יותר, כך הוא גם יהיה בטוח יותר, אבל חייב להיות גבול מסויים שמאפשר לנו ליהנות ממעקה בטוח אבל גם אסתטי, ולא כזה שמשתלט על העיצוב והאווירה.

ככלל, גובה מעקה חייב להיות יותר מחצי גובהו של אדם ממוצע, עליו רצוי להוסיף עוד 10-20 ס"מ. הסיבה לכך היא פשוטה – נפילה מתרחשת כאשר אנו מאבדים את שיווי המשקל שלנו, וכשזה קורה החלק העליון של הגוף הוא שמוביל את הנפילה, בעוד שאנו מאבדים את יכולת השליטה בחלק התחתון של הגוף הנמשך אחריו. כדי למנוע את הנפילה עלינו לספק תמיכה לחלק הגוף העליון ופה נכנס לפעולה המעקה, שגובהו חייב להיות בגובה כזה שמספק תמיכה לאדם הנופל. לא זו אף זו, מעקה נמוך מדי יכול גם לגרום בעצמו למעידה או לספק תחושת בטחון מזויפת שלא באמת קיימת.

 

כיצד מבוצעת הגבהת מעקה?

הגבהת מעקה יכולה להתבצע בשתי צורות: ניתן להגביה את הפלטפורמה עליה מותקן המעקה, וניתן להגביה את המעקה עצמו. פלטפורמה היא למעשה המשטח עליו מותקן המעקה, אז במדרגות יהיו אלה המדרגות עצמן ובמקרה זה לא חכם להגביה את כל מערכת המדרגות. במרפסת מדובר בדרך כלל בקיר נמוך מאוד עליו מתקינים את המעקה. האפשרות השנייה היא להגביה את המעקה עצמו, ואת זה רצוי לעשות באמצעות ניתוקו והוספת הגובה מצידו התחתון. את תוספת הגובה ניתן לשלב בהתאמה מלאה לעיצוב המקורי של המעקה, אך בדרך כלל מדובר בתוספת גובה שהעיצוב שלה מתכתב עם העיצוב המקורי בלבד. את המשימה חשוב שיעשה איש מקצוע המתמחה בתחום המעקות, ויודע לבצע הגבהת מעקה מבלי לפגוע בחוזקו המבני וברמת הבטיחות שהוא מספק.

 

בתהליך של הגבהת מעקה, חשוב מאוד שתוודאו כי ההגבהה לא רק מתאימה לכם מבחינת העיצוב, אלא שומרת גם על רמת הבטיחות של המעקה ואף משדרגת אותה. בתהליך ההגבהה מוסיפים למעשה תוספת חומר גלם לתחתית המעקה, ולכן יש לוודא כי כל החיבורים בין הרצפה לתוספת ובין התוספת למעקה, מבוצעים בצורה מקצועית שמשמרת את החוזק המבני והעמידות של המעקה כולו.

השארת תגובה