אגרונום עצים

 

כנראה שלא ידעתם את זה, אבל תנאי לאישור תכנית בניה הוא התייחסות לעצים הנטועים באזור הבנייה ומה בכוונת מבקש ההיתר לעשות עם העצים הללו. ישנם עצים שנועדו לשימור, עצים אחרים שניתן להעתיק אותם ממקומם למקום חלופי ועצים אחרים שאפשר פשוט לכרות, אבל את כל זה צריך לפרט מבקש ההיתר בתכנית הבנייה, ולשם כך נדרש אגרונום עצים.

 

מה זה אגרונום עצים?

אגרונומיה היא למעשה תורת החקלאות, ואנשי המקצוע העוסקים בתחום הם למעשה המומחים לכל הקשר שבין האדמה, הצומח והאדם. אגרונום הוא איש המקצוע למשל שיודע לזהות מחלות בשדה תירס, הוא איש המקצוע שמבצע בדיקות מעבדה לקרקע על מנת לקבוע את תנאי הגידול של צמחייה במקום והוא איש המקצוע שיודע גם לתארך את גילם של עצים.

אגרונום עצים הוא מונח שבו נעשה שימוש דווקא בענף הבנייה, ומתייחס לאגרונום שנותן חוות דעת מקצועית לגבי עצים המצויים בשטח שעבורו מבוקש היתר בנייה. בחוות דעתו, ועל פי חוק פקודת היערות, צריך האגרונום להתייחס לסוג העץ, גיל העץ, מידות העץ, מיקום העץ ומצבו על מנת לקבוע אחת משלושת האפשרויות:

שימור העץ – במקרה שאגרונום עצים קובע כי העץ מיועד לשימור, ייתכן שתכנית הבניה כלל לא תאושר בגוש והחלקה המבוקשים וייתכן שתאושר בתנאי שהעץ יישמר במקומו ללא הפרעה.

העתקת העץ – אגרונים עצים יכול לקבוע כי יש לשמר את העץ, אך ניתן גם להעתיק אותו למקום אחר בו הוא ייקלט ויגדל מחדש. במקרה כזה, יש להזמין אנשי מקצוע המתמחים בתחום זה לצורך העתקת העץ על שורשיו למקום חלופי.

כריתת העץ – במקרה שמדובר בעץ נפוץ מאוד, עץ צעיר מאוד או עץ שמצבו בכי רע, יכול האגרונום לקבוע כי ניתן לכרות את העץ.

 

מי אחראי להביא אגרונום עצים לצורך ביצוע הבדיקה?

במידה ואתם בונים את ביתכם בעצמכם ואתם פונים באופן עצמאי לוועדה המקומית לתכנון ובנייה לצורך קבלת היתר בנייה, אלו הם אתם שצריכים למצוא ולגייס אגרונום עצים לצורך ביצוע הבדיקה ומתן חוות הדעת. במידה ואתם נעזרים בקבלן ביצוע שאחראי על הפרויקט כולו, הקבלן ידע לעשות זאת בעצמו וסביר להניח שהוא כבר מכיר אגרונום עצים עימו הוא עובד על בסיס קבוע. במידה ואתם קונים דירה מקבלן, אתם כלל לא צריכים להתעסק עם הנושא, והקבלן הוא שיטפל בעניין.

אחרי שאמרנו את זה, במידה ואתם נעזרים בקבלן ביצוע לבניית הבית הפרטי שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא אכן עובר את השלב הזה על מנת להימנע מסנקציות שיוטלו עליכם לאחר מכן.

 

אגרונום עצים הוא איש מקצוע מענף החקלאות, שתפקידו להחליט האם עץ שנטוע באזור המיועד לבנייה, אמור להיות במעמד של שימור, האם ניתן להעתיק אותו ממקומו או האם ניתן לעקור אותו לחלוטין. אישור האגרונום הוא תנאי לאישור תכנית הבנייה שלכם.

 

השארת תגובה